Pokračovaním v prehliadaní stránky webshopu vyjadrujete súhlas s používaním cookies podľa stanovených pravidiel.   
Menu

Čo je bergamot?

Čo je bergamot?

Spravili sme rýchly výskum verejnej mienky o bergamote, o voňavom  citruse, o ktorom sme  počuli iba veľmi málo. Mnohí si mysleli, že bergamot je kvet. Je pravda, že sa s ním nikdy nestretnete v zelovoci, ale jeho cenný extrakt nájdete v kozmetike alebo vo forme éterických olejov v drogérii.

  

Bergamot je žlto-zelené tropické ovocie, ktorý pripomína grapefruit, ale je menší a má živšiu farbu. Podľa botanikov s najväčšou pravdepodobnosťou je to plod kríženca pomaranča a citrónu. Strom, na ktorom rastie, má výšku 4 metre a jeho oranžovo-zelené oválne, lesklé listy neopadávajú ani v zime.

  

Poklady pod škrupinou

Bergamot má veľmi vysoký obsah vitamínov a je bohatý na vitamíny A, B a C, ale obsahuje aj významné množstvo flavonoidov a antioxidačných polyfenolov. Bergamotový nápoj môže pravidelne znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení postihujúce mnohých ľudí, ale tiež sa ukázalo, že má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu. Táto osviežujúca citrusová energia zapĺňa telo a pomáha prekonávať škody spôsobené stresom.

Bergamot nemá dobrú chuť, lisovaná šťava z neho je dosť horká, takže je vhodnejší zmiešať ju s inými sladšími plodmi (ako sú jablká alebo hrušky) alebo použiť z neho získaný esenciálny olej – má priaznivé účinky pri vdýchnutí alebo pri kontakte s pokožkou. Je väčšinou extrahovaný z kôry, ale môže byť tiež extrahovaný z listov, voňavých kvetov a dokonca aj z vetvy stromu. Na rozdiel od svojej chuti je jej vôňa veľmi príjemná, preto sa používa aj v kozmetike.

  

Bergamot pre každého!

Každý by mal používať esenciálny olej z bergamotu, pretože jeho požehnané účinky sú veľmi rôznorodé.

Balzam na dušu: v aromaterapii sa odporúča na depresiu, výkyvy nálady, napätie a strach, pretože priláka pozitívne myšlienky, rozlúči sa s nervozitou a obnovuje vnútornú harmóniu. Pri vdýchnutí, Vás vôňa naplní šťastím a pomôže Vám obnoviť Vašu vitálnosť. Okrem toho, že Vám pridá energiu pomáha aj pri relaxácii, a preto sa odporúča pre tých, ktorí trpia nespavosťou alebo poruchami spánku.

  

Priateľ tela: má dezinfekčný účinok, preto je skvelou zložkou pri výrobe  deodorantov - pot samotný je totiž bez zápachu, ale v spojení s baktériami na pokožke vytvárajú nepríjemný  zápach. Odporúča sa použiť aj na  citlivých oblastiach, ktoré sú náchylné na podráždenie, ako je napríklad časté odstraňovanie chĺpkov. Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam môže tiež zmierniť problémy s akné, zapálenou pokožkou, redukuje zápal a bolesť vlasových folikul.

Hľadanie